באסט, מגן החתולים האהוב

היא המגינה של חתולים, נשים וילדים. המצרים הקדמונים חגגו את יום החג שלה ב-31 באוקטובר בעשייה נעימה, מוזיקה, ריקודים ברחובות ושתייה עם חברים – מסוג החגים שהיינו מזהים מיד.

בעיר הקדושה בובסטיס נערך פסטיבל נהדר בן שבוע, שמושך אליו חסידים מכל רחבי הארץ לחגוג לאורך גדות הנהר וברחובות העיר. הרודוטוס מספר על המונים שמתנפחים ל-700,000. למרבה הצער, באסט ויום החג שלה מתעלמים בעת המודרנית, אבל אפשר אולי לומר שחג הקדושים נחגג במקור כחג הבאסט

היא מחזיקה בכוחה את מסתורי החתול – אותן חיות מגנטיות בעלות כוח חזק לרתק או להדוף. בואו נודה בזה, כולנו נודה שאו שאנחנו אוהבים חתולים או שאנחנו לא יכולים לסבול את המראה שלהם. מבחינה היסטורית, החתול ניחן לראשונה בכוח ארכיטיפי במצרים, שם הוא נחשב כחיה קדושה. שכן החתול מזוהה עם באסט והיא מוכרת בעיקר בזכות הצגתה כאישה עם ראש של חתול. כשחתול מתכרבל כשראשו נוגע בזנבו, הוא יוצר עיגול, סמל הנצח, סמל האלה בכל צורה שהיא בחרה

באסט היא אלת השמש העולה, הירח, האמת, ההארה, החושניות, הפריון, השפע, הלידה, השפע, הבית, המוזיקה והריקוד. היא הייתה האלה האהובה והמגינה של נשים, ילדים קטנים וחתולי בית.

באסט היה הבעלים של עין הורוס, האוצ'אט הקדוש. עם הזמן ה-utchat נקשר יותר לחתולים ולעתים קרובות היה בצורת חתול. נשים מצריות השתמשו בקמעות החתולים האלה בתור אסימוני פוריות, והתפללו להביא ילדים רבים כמו שלחתולים יש גורי חתולים

השמות המודרניים שלנו לחתול נגזרים מהמילה utchat: cat, chat, cattus, gatus, gatous, gato, katt, katte, kitte, kitty וכו'. וריאציה אחת של שמה הייתה פאשט, ומכאן אנו מקבלים את השאריות מילים הודו-אירופיות לחתול: פאשט, עבר, pushd, pusst ו-puss

חתולי הבר של מצרים חיו לראשונה בביצות ובביצות שלאורך הנילוס. ככל שהזמן התקדם, והאנשים החלו לגדל דגנים ומוצרי מזון אחרים ולשמור אותם לפרקי זמן ארוכים יותר, מכרסמים ושרצים אחרים החלו לשגשג. חתול הבר זכה להערצה בזכות אכזריותו ודורסנותו, תכונות שבהן השתמש כדי לשמור על האוכלוסייה הקסומה תחת שליטה, תכונות שחלקו גם עם האריה. איזו ברכה היה חתול הבר למצרים!

חתולי הבית שאנו מכירים היום הם כולם צאצאי ה- פליקס סילבסטריס, חתול הבר של אפריקה וידידו של האיכר המצרי. וכך החל תהליך הביות הארוך. כפי שהחתול זוהה עם באסט, אז באסט זכה לפופולריות עצומה משנת 1000 לפני הספירה ואילך. אינסטינקטים של ציד חתולים זכו לכבוד, אבל גם הצד העדין יותר של החתול כאם חמה ואוהבת לגורי החתולים שלה.

המצרים הקדמונים כנראה העריכו באמת את היופי של יצורי הבר, הם לקחו את ההיבטים המפחידים של בעלי החיים והפכו את האכזריות להגנה מועילה. לאלים שלהם היו תכונות חיות כמו הדיוק של הנץ וחוזק השור. אז אם כן, אנו רואים בבסט את החן והאלגנטיות של חתול, את הזריזות, הכוח, המהירות והציפורניים הקטלניות. היא מחזיקה בקסם, בסבלנות ובטבע החיבה של חתול בית, כמו גם בפוטנציאל לכוח הגס הגולמי של לביאה.

יש לה גם את המתנה, כמו כל החתולים, להסתכל עמוק לתוך הנשמה שלך.

וקל להבין מדוע באסט נקשר להנאה, מוזיקה וריקודים במשך אלפי שנים. רק תחשוב על החתול המחפש נוחות משלך שאוהב ללטף אותו וללטף אותו. חתולים גם אוהבים לשחק, עם תנועותיהם החינניות והגרגר כליווי מוזיקלי, מפנקים בתיאום התנועה.

כיום, חורבות מסמנות את העיר השמחה בובסטיס, המקדש שהיה פעם גאה אינו אלא אבני נפילה. אולם שמו של באסט מתקיים. במשך 5000 שנים לפחות היו רבים שהיללו את שמה. רבים עושים זאת גם היום.

קחו רגע לכבד את האלה המצרית העתיקה הזו. הדליקו נר ירוק, צבעה הקדוש, והיו חיבה לחתול, החיה היקרה שלה. כשאתה פונה לחתול, זכור שאתה מדבר לאלוהות קטנה, וליצור האהוב על באסט.

About admin

Check Also

התקני מעקב לחיות מחמד מובילים לכלבים וחתולים

האם אתה מפחד לאבד את חיית המחמד שלך? האם אתה חושש לסכן את בריאותם? כל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.