דגים: כיצד לזהות ולטפל במחלת הדגים הזו

Dactylogyrus ו- Gyrodactylus הם זרעים מונוגניים המאכלסים את העור, הסנפירים ומדי פעם את הזימים של דגי מים מתוקים ודגי ים. בניגוד ל-Lernaea ולעלוקות (טפילי עור אחרים, דמויי תולעים של דגים), Gyrodactylus ו-Dactylogyrus הם מיקרוסקופיים. טרמטודות מונוגנטיות ימיות, לעומת זאת, גדולות מספיק כדי להיראות בעין בלתי מזוינת. הם מתחברים לדגים באמצעות איבר התקשרות עם קרס. התקשרות זו לעור גורמת לפצעי דקירה קטנים בעור בכל פעם שהווים מוטבעים. פעולת הגלישה של הפה היא שגורמת לנזק. ניתן להבדיל בין Gyrodactylus ו-Dactylogyrus על בסיס שיטות הרבייה שלהם. מיני דגים מסוימים, כמו הדיסקוס, רגישים במיוחד לזיהומים של זימים, כאשר יותר מ-3 זנים בביופסיה של 5-10 חוטי זימים נחשבים להדבקה כבדה.

ההבדל העיקרי בין שני הזרמים השונים הוא אופן ההתרבות שלהם ומכאן הדרך בה אנו מנהלים ומטפלים במחלה. Gyrodactylus הם זרעים חיים (כלומר מייצרים צעירים חיים) ולכן טיפול בודד יספיק. Dactylogyrus לעומת זאת הם שכבות ביצים וטיפולים לעולם אינם הורגים את הביצים שלהם. טיפולים מרובים יהיו נחוצים לטיפול בדקטילוגירוזה. לכן חשוב לדעת עם מי יש לך עסק.

סימנים קליניים

טפילים אלו גורמים לנזק רב לעור ולסנפירים עקב ההיצמדות בקרסים שלהם ופעילות ההאכלה. דגים מושפעים שמופיעים בייצור ריר מוגבר, הם בדרך כלל חסרי מנוחה ומגורים ועלולים 'להבהב' או לקפוץ מהמים. זיהומים כרוניים גורמים לחוסר תיאבון מה שמוביל לירידה במשקל. העור מציג לעתים קרובות נזק אפיתל שעלול להיות מסובך על ידי זיהומים חיידקיים משניים (בדרך כלל Aeromonas hydrophila) ופטריות. הסנפירים מרוטים לעתים קרובות. למרות שלפעמים נראה Gyrodactylus על הזימים, טפיל ה-Dactylogyrus הוא בעל חשיבות מיוחדת כאן. המכונה 'זימה הזימים' שהם גורמים לנזק זימים מקומי עד נרחב ונגיעות כבדות עלולות להוביל לאי כושר נשימתי.

אִבחוּן

אבחון יכול להתבצע על ידי התבוננות מיקרוסקופית של זרמים מונוגניים אלה משריטות עור או ביופסיות זימים. אפילו דגים שמתים כבר כמה שעות עדיין יכולים להיבדק לאיתור שרידי הפטורים (במקרה של Gyrodactylus). החשיבות של ההבחנה בין שני הסוגים העיקריים של זרעים בדגי מים מתוקים היא לקבוע אם יש צורך בטיפולים מרובים (ה-Dactylogyrus מטיל הביצים ידרוש טיפולים מרובים שכן שלב הביצה אינו עמיד לטיפול).

לפעמים קשה לזהות דקטילוגירוזה בהכנה רטובה מאחר שקליפסי חוטי זימים דיסטליים עלולים לפספס את האורגניזמים – לזרמים יש נטייה לאכלס את החלק הפרוקסימלי של הזימים. הקרבת דגים לבדיקה היסטולוגית תעזור לתת לך תשובה חד משמעית יותר.

יַחַס

חלק מהתרופות הנפוצות היעילות נגד טרמטודות מונוגנטיות כוללות פורמלין, זרחנים אורגניים (טריכלורפון, פנטיון), תרופות נגד אנטי-אנטלמינציה (פרזיקוונטל, פנבנדזול), מי חמצן ואתגר אוסמוטי.

מאמר זה נלקח מ-Loh & Landos (2011) Fish Vetting Essentials, Richmond Loh Publishing, Perth.

קבל את זה עכשיו מ- http://thefishvet.com.au/shop/shopping.html

About admin

Check Also

לאיזה דג יש יותר שומני אומגה 3 מאשר סלמון?

אתה יכול לצלות אותו, לעשן אותו, לשפוך אותו או לרפא אותו, אבל הדג הזה הופך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.