דג השטן – תמנון

מים מכסים בערך שלושה חלקים רביעיים של כדור הארץ, המתרחשים באוקיינוסים, בים, באגמים, בנחלים, בבריכות וכו'. כל גופי המים הללו מכילים מגוון רחב של צמחייה ובעלי חיים. חיה אחת כזו שנמצאת הכי קלה באוקיינוסים היא התמנון. תמנון ידוע בדרך כלל כדג השטן מכיוון שהמראה החיצוני שלו נהדר מספיק כדי להפחיד בן אדם וחיות אחרות. תמנון שייך לקבוצת המולוסקה ולמחלקת ה-Cephalopoda. המסדר אליו הוא שייך הוא אוקטופודה והוא ימי לחלוטין בבית גידול.

התמנון נושא שתי עיניים וארבעה זוגות זרועות וכמו צפלפודים אחרים גופו סימטרי דו צדדי. יש לו מקור והפה ממוקם במרכז הזרועות. השלד החיצוני חסר ולכן הוא יכול לסחוט את עצמו בנקיקים קטנים. כוח האינטליגנציה מפותח מאוד והוא אולי החיה האינטליגנטית ביותר מבין כל חסרי החוליות. הוא שוכן באזורים רחבים באוקיינוסים אך נמצא בעיקר בין שוניות האלמוגים. להגנתם מפני האויבים הם בעצם מסתירים את עצמם או מגרשים חומר בעל דיו או מראים פעילות משתנה בצבע הנקרא הסוואה. כל התמנונים הם בדרך כלל ארסיים אבל רק התמנונים הקטנים הכחולים מזיקים לבני אדם ומובילים אותם למשכן שמימי. ידועים כיום כ-300 מינים של תמנון.

תמנונים מזוהים בבירור על ידי שמונה זרועותיהם המסוכנות שכל אחת מהן נושאת פראיירים. זרועותיהם שונות מאוד מאלו המצויות בצפלפודים אחרים כמו דיונונים ודיונון. יש להם גוף רך לחלוטין ללא סימן של שלד חיצוני כמו הקונכייה שנמצאת בנאוטילוס ובדיונון. יש להם מבנה דמוי מקור דומה לזה של תוכי אך קטן מאוד בגודלו וזה המבנה הקשיח היחיד הקיים בגופם. גופם הרך מאפשר להם להסתתר מתחת לאזורים קטנים כאשר הם מותקפים. יש להם תוחלת חיים קצרה מאוד אך מינים מסוימים עשויים לחיות עד שישה חודשים. תמנון הענק של צפון האוקיינוס ​​השקט יכול לחיות עד חמש שנים בתנאים מסוימים. תוחלת החיים שלהם מושפעת בעצם מהרבייה. הזכרים חיים רק חודשים ספורים לאחר ההזדווגות ומתים מאוחר יותר והנקבות מתות כשהביציות שלהן בוקעות מוקדם. הנקבות מגלות אכפתיות הורית כלפי הביצים שלהן ואינן ניזונות עד שביציהן בוקעות אך רעב אינו הגורם למותם. שתי בלוטות הראייה מפרישות חומרים אנדוקריניים שאחראים למוות התא המתוכנת. נמצא שאם בלוטות אופטיות אלו יוסרו בניתוח התמנון שורד חודשים רבים לאחר ההתרבות ואם אז מורעב אז עלול למות עקב רעב.

יש שלושה לבבות בתמנונים. השניים אחראים על שאיבת הדם משני הזימים והשלישי אחראי על שאיבת הדם מכל הגוף. הדם שלהם נושא נחושת המכילה חלבון hemocyanin שהוא נושא החמצן כמו גם פיגמנט הדם. ההמוציאנין הוא נושא חמצן יעיל הרבה יותר בהשוואה להמוגלובין נושא החמצן של בעלי החוליות. ההמוציאנין נמצא מומס בפלזמה ואינו נישא בתוך תאי הדם האדומים של החולייתנים ונותן צבע כחול לדם. תמנונים מחלצים מים מחלל המעטפת שלהם, וכמו לרכיכות אחרות יש זימים מחולקים דק ובעלי כלי דם גבוהים הנמצאים על פני השטח החיצוניים או הפנימיים של הגוף.

התמנונים הם אינטליגנטיים מאוד וזה עניין של ויכוח בין המדענים. ניסויים הראו שיש להם זיכרון לטווח קצר וגם לטווח ארוך. אמנם יש להם תוחלת חיים קצרה מאוד אבל הם לומדים ולא הוכח עד עכשיו שאם לצעירים יש התנהגויות מולדות או לא. יש להם מערכת עצבים מורכבת מאוד. שני שליש מהנוירונים ממוקמים בזרועות ולזרועות יש כוחות מדהימים של אוטוטומיה. הזרועות מציגות גם פעולות רפלקס מורכבות. ניסויי המעבדה הראו שהם לומדים להבחין בין צורות וגדלים וגם לשבור את האקווריומים בחיפוש אחר מזון.

מנגנון ההגנה של התמנונים כולל בעצם הסתרה מתחת לכל מקום מתאים כדי שלא יתגלו על ידי הטורפים שלהם. מנגנון נוסף כולל בריחה מהירה מהטורפים והם גם מפרישים נוזלי דיו, מראים הסוואה ושבירת זרועותיהם שגם הם מהווים חלק ממנגנון ההגנה שלהם. רוב התמנונים אוהבים להפריש נוזל דיו במים כחלק מההגנה מפני אויביהם ונוזל דיו זה יוצר ענן ומבלבל את הטרף והתמנונים בורחים. נוזל דיו זה מורכב מחומר כימי הנקרא מלנין אשר אחראי על מתן צבע לעור ולשיער אנושיים. נוזל הדיו מפחית את יעילות הריחות של הטורפים ונותן לתמנונים הזדמנות לברוח. הכרומטפורים הקיימים בשכבת האפידרמיס של העור של התמנונים מכילים פיגמנטים אדומים, צהובים, כתומים ושחורים מה שהופך את צבע העור לדומה לרקע והחיה נהייתה מוגנת מפני האויבים. אירידופורים ולוקופורים הם התאים הרפלקטיביים ואחראים גם להופעת צבע אזהרה. הם גם שוברים את זרועותיהם כאשר מותקפים וזרועותיהם השבורות מתחדשות בהמשך.

פעולת הרבייה בתמנונים שונה מאוד. במהלך פעולת הרבייה הזכר משתמש בזרועו המיוחדת המכונה הטרוקוטילוס ומעביר את הזרעונים דרכה אל חלל המעטפת של הנקבה. בחלק מהתמנונים הבנתיים הזרוע השלישית היא זרוע הטרוקוטילוס. הזכרים מתים בדרך כלל לאחר כמה חודשים כשהם הזדווגים. במינים מסוימים הנקבות אוגרות את הזרעונים עד שביציהן לא התבגרו. כשהביצים הופרו הנקבות מטילות כ-200,000 ביצים ומספרן משתנה בין המינים. הנקבות בדרך כלל מחברות את הביצים בצורה של חוטים ארוכים לכל מצע מוצק. גם נקבות מגלות טיפול הורי. הם שומרים על הביצים שלהם מפני הטורפים וגם מספקים זרמי אוויר לביצים כדי שיוכלו לקבל כמות נאותה של חמצן. האם התמנונים אינן צדות ואינן ניזונות עד שביציהן בוקעות והן הופכות חלשות מדי באותה תקופה שבה הביצים שלהן בוקעות וניתן להרוג אותן בקלות על ידי הטורפים. הזחלים הצעירים הבוקעים מהביצים נעים לעבר פני הים העליון וניזונים מפלנקטונים כמו קופפודים. הזמן הזה הוא קריטי מאוד מכיוון שהם עלולים להיהרג בקלות על ידי אויביהם כאשר הם גדלים מספיק הם חוזרים לתחתית והמחזור חוזר על עצמו.

חוש הראייה נתחם מאוד אצל תמנונים והם יכולים להבחין בקלות בקיטוב האור. זיהוי הצבע משתנה בין המינים. שני איברי החישה של המוח הנקראים סטטוציסטים עוזרים לתמנון לזהות את כיוון הגוף שלו. התגובה האוטונומית שומרת על אישון העין במצב אופקי. יש להם חוש מישוש טוב מאוד. הפראיירים הקיימים בזרועות הם בדרך כלל הקולטנים הכימיים שעוזרים לתמנון לטעום את החומר שהוא בעצם נוגע בו. הזרועות מכילות גם חיישני מתח ולכן הן פועלות כקולטנים פרופריו, אך תפקידן בפועל דורש תשומת לב נוספת של החוקרים. הם נעים או בזחילה או בשחייה. הם זוחלים לאט. הנעת הסילון המבוצעת על ידם היא מצב התנועה המהיר ביותר שלהם שאחריו שחייה וזחילה. תמנונים סגדו על ידי אנשים עתיקים. הם נצרכים לעתים קרובות כמזון על ידי בני אדם מתרבויות רבות. היפנים ואנשי הוואי אוהבים מאוד תמנון מכיוון שהוא מהווה חלק חשוב מאוד מהאוכל שלהם. הם משמשים גם כחיות מחמד על ידי אנשים רבים.

הטבע סיפק מספר טקטיקות מיוחדות לתמנון כדי ליהנות מחייו בנוחות בבית הגידול שלו.

About admin

Check Also

לאיזה דג יש יותר שומני אומגה 3 מאשר סלמון?

אתה יכול לצלות אותו, לעשן אותו, לשפוך אותו או לרפא אותו, אבל הדג הזה הופך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.