החתולים והכלבים של אנדי וורהול

בשנת 1954, אנדי וורהול, חובב חתולים נודע, פרסם סדרה של 25 דיוקנאות חתולים בצורת ספר. ההדפסים הודפסו במהדורה מוגבלת, נייר בצבע יד בסימן מים של Arches, ההדפסים הודפסו באופן פרטי ונעשו כמזכרת לחג המולד. הוא קרא לספרו 25 חתולים שם סם וכוס כחולה אחת. הוא התכוון במקור לקרוא "… בשם סם", אבל אמו, שעשתה את האותיות, עזבה את ה"ד" וורהול חשב שהגרסה הסופית בסדר.

בשנות ה-50, וורהול קנה אבן חומה במקום שבו התגוררו הוא ואמו. ולמרות שהיו בבעלותם חתולים במשך עשרים שנה, סדרת דיוקנאות החתולים שלו לא התבססה על החתולים שהוא חי איתם והכיר. במקום זאת, הם התבססו על תצלומיו של צלם החתולים בניו יורק, וולטר צ'נדוהא.

בשנות ה-70, התעניינותו של וורהול בחתולים דעכה והתעניינותו בכלבים עלתה. החבר שלו החליט שהם צריכים להשיג גור תחש קצר שיער. הם קראו לכלב "ארצ'י". וורהול כל כך התלהב מארצ'י שהוא הפך לאלטר אגו שלו. כפי שהחזיק את ארצ'י במהלך ראיונות, כאשר וורהול לא רצה לענות על שאלה מסוימת, הוא פשוט היה מסיט את השאלות לארצ'י. וורהול לקח את הכלב לכל מקום – לסטודיו שלו, לפתיחות אמנות, לארוחת ערב, לצילומים וללונדון כשהעבודה שלו לקחה אותו לשם.

כשארצ'י היה כמעט בן שלוש, תחש נוסף נכנס לתמונה. לכלב הזה, הם קראו "עמוס". שלושתם הסתדרו בצורה מפורסמת. עמוס וארצ'י היו מתרוצצים בבית העירוני נובחים, רודפים ומשחקים אחד עם השני תוך שהם מספקים בידור מתמיד לוורהול. הכל היה בסדר, אלא שעכשיו ארצ'י יישאר בבית עם חברו החדש עמוס במקום לעורר את העיר עם וורהול.

בשנת 1976, אספן האמנות פיטר בראנט הזמין את אנדי וורהול לצייר את הקוקר ספנייל שלו בשם ג'ינג'ר. אנדי עשה שני ציורים של ג'ינג'ר, כמו גם רישומים. פיטר בראנט כל כך אהב את אלה שהוא חשב שוורהול צריך לעשות סדרה שלמה של ציורי חתולים וכלבים. גם אנדי אהב את הרעיון. זה יפתח תחום חדש של דיוקנאות הזמנה וייתן לו הזדמנות להשתמש בארצ'י ועמוס בעבודתו. כל מה שהיה חסר לו זה חתול שיתאים לתבנית הדוגמנות.

וורהול אהב לעבוד מצילומים. היה לו קשה לביים את חיות המחמד שלו ולהשאיר אותן בשקט. הוא החליט להשתמש בפוחלצים לתמונות החתול והכלב הראשונות שלו. וינסנט פרמונט ב-Artnet כינה את הציורים המוגמרים של היצורים הממולאים האלה "מפחידים ומקאבריים". הציורים; עם זאת, כי וורהול השלים מתצלומים של חתולים וכלבים אמורים להיות תוססים וחדורים אישיות.

לאחר זמן מה הוא החל להתעסק באמנויות אחרות, כולל סרטי מחתרת שחקרו את ערך ההלם של עירום, חמדנות ומיניות. ב-1976, לאחר ההפסקה שלו מעיסוקי האמנות הרגילים והמיינסטרים, סידר פיטר בראנט את הצגת סדרת הכלבים והחתולים של וורהול בניו יורק ובלונדון.

לאחר תקופתו של וורהול של ציור וציור של חתולים וכלבים, הוא התחיל בעיבודים אמנותיים לפחיות מרק קמפבל והתמקדות שלו בתרבות הפופ כפי שנראתה בעבודותיו שהתרכזו סביב מרילין מונרו. לאחר מות אמו, וורהול התרחק יותר מעיני הציבור. וורהול השאיר מאחור את יומניו שפורסמו מאוחר יותר בספר. בעוד שרבים אומרים שהערכים שלו הם "ארציים", אלה שלומדים את האמנות שלו מגלים שהם משאירים היסטוריה – היסטוריה פוסט-מודרנית המשקפת הרבה את אמונותיו, קשריו וחיים המוקדשים לאמנויות חקרניות.

זכויות יוצרים © 2008 מלאני לייט

About admin

Check Also

התקני מעקב לחיות מחמד מובילים לכלבים וחתולים

האם אתה מפחד לאבד את חיית המחמד שלך? האם אתה חושש לסכן את בריאותם? כל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.