טבעות חותם וחותמות – 9 קוריוזים היסטוריים

1. מה מקורן של טבעות חותם? מאז הפרהיסטוריה, כדי להראות בעלות, האדם שם סימנים על חפצים, מקומות, בעלי חיים ואפילו אנשים. הסימן הראשון בו נעשה שימוש היה איקס בודד, האב הקדמון של החותם והחותמות של ימינו!

חותמות הקדימו את השימוש בכתיבה. ניתן לאתר את מקורותיהם מאזורי מסופוטמיה.

2. מהי האטימולוגיה של חותם? המילה "חותם" מגיעה מהמילה הרומית sigillum, קמעונאית של סיגנום. זה אומר סימן, סימן קרב, אסימון או סמל. וביוון העתיקה, sphragis (?????i?) פירושו חותם, חותם ובכך ברמז הסימן המוטבע מהחותמת. אנו מציינים גם שבצרפתית, לסוס (cheval) ולרוכב (chevalier) יש שורש זהה לטבעת חותם (chevaliere).

3. מי השתמש בטבעות חותם? במצרים נמצאו טבעות חותם המתוארכות למאה ה-14 לפני הספירה, אפילו אחת עם שמו של פרעה תותנקאמן. הנכבדים המצריים השתמשו בחותם אחד להתכתבות שלהם, לביתם ולחפציהם, וחותם שני לעניינים דיפלומטיים ומשפטיים.

4. ברומא העתיקה, טבעת החותם הזהב, או ius anulorum, הייתה אופיינית לאצולת הסוסים הרומית. המעמדות השליטים הכתיבו את המסמכים שלהם במקום לכתוב אותם באופן אישי, וכך הגיע הצורך בחותם לאימות.

5. מלכי פרנק המרובינגים (481-751) המשיכו את המסורת הרומית של שימוש בטבעות חותם, וזה הפך לפרקטיקה המועדפת במהלך המאה ה-7 כאשר השימוש בפפירוס פינה את מקומו לקלף. שוב בהיסטוריה, דמותו של כלב הים נקשרה עם המלוכה.

6. קלמנס מבורגונדי, רוזנת פלנדריה היא אחת הנשים הראשונות מימי הביניים שאליהן נוכל לאתר חותם (בערך 1100-1105 לספירה) המראה שחותמים שימשו בקרב האצילים הגבוהים ביותר של המאה ה-12.

7. במהלך ימי הביניים השימוש בכלבי ים הגיע לשיאו והתפשט בקרב האוכלוסייה הכללית (אף נמצא חותם של איכר בולט בנורמנדי) בצורת טבעות ציצה, אשר נלבשו בקלות רבה יותר. השלטים הפכו לשלוחה, לייצוג ולאישור המשפטי של מעמדו החברתי של הבעלים. אפשר אפילו להשוות, במידה מסוימת, שלטים עם תעודות הזהות המודרניות שלנו.

8. עם הגעתם של זיופים חכמים (עם להב לוהט אדם יכול היה להרים את השעווה) הומצאו אטמים נגדיים שיוטבעו בצדו האחורי של המסמך ישירות מאחורי החותם הראשי. חותמות מוסדיות רבות הפכו לגדולות למדי (כמה סנטימטרים) ואי אפשר לענוד אותן כטבעת, החותמות הנגדיות היו לרוב קטנות יותר ובסופו של דבר הן הפכו לטבעות חותם. התפתחותם של חותמות נגד בחברה הצרפתית של ימי הביניים היא כדלקמן: הם הופיעו במהלך המאה ה-11, שימשו את הכנסייה במהלך המאה ה-12 ואת האדונים במהלך המאה ה-13 וה-14. צ'ארלס השישי (1368-1422) הכריז כי למסמכים שנחתמו רק בחותמת הנגדית שלו יהיה ערך זהה לאלו עם החותמת הראשית. זו הפכה אז לנטייה כללית במהלך המאה ה-15, ומאז ואילך, רוב כלבי הים הציגו רק את סמל המשפחה…

9. החותם של ימי הביניים הוביל לערך המשפטי העכשווי של "חתימה" על מסמך. כשהשימוש בנייר השתלט, החתימה והאישור הנוטריוני החליפו את חותמת השעווה שלא יכלה להחזיק מעמד על תומך כה עדין.

About admin

Check Also

כיצד מיכלי נוזלים בתפזורת גמישים יכולים לחסוך לעסק שלך כסף

זו עובדה די ידועה שלמשלוח כמויות גדולות של נוזלים אין הרבה מגוון. בדרך כלל ישנה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.