סושי – יותר מאשר רק דג נא

למטבח היפני יש פופולריות עולמית ואין דבר שהוא שם נרדף יותר לאוכל יפני מאשר סושי. המונח סושי מזוהה עם מנות דגים נאים שאנו רואים כצורות אמנות קולינריות בריאות בעלות טעם נהדר! הצורות והסוגים המסורתיים משתנים מאוד. פירות ים גולמיים הם הבסיס למאכלים שנצרכים ועומדים בזכות עצמם. מצגות רבות כוללות גם אורז, נורי (נייר אצות מיובשות) ומרכיבים רבים אחרים כגון ירקות ופירות ים שאולי כבר מבושלים. זה לא מוגבל לדג נא ואורז. תבלינים כגון רוטב סויה, משחת וואסבי, בן דוד ייחודי לחזרת, טופו, פולי סויה, ביצים ומיונז הם לרוב מרכיבים במנות מסוימות.

דגים הם מקור נפלא לחלבון רזה באיכות גבוהה. הוא דל בשומנים רוויים, כולסטרול ופחמימות. סלמון, מקרל, הרינג וטונה עשירים בחומצות שומן אומגה 3 המקושרות ליתרונות בריאותיים רבים. טופו, פולי סויה, נורי, עטיפת האצות המיובשות הנפוצות ב"לחמניות", כולם מקורות תזונתיים מצוינים למינרלים, סידן, ויטמין D, חומצה פולית ונוגדי חמצון. לא כל המרכיבים מוגבלים לדג נא. שרימפס, צלופח, גיאודאק, סרטן מבושלים לעתים קרובות לפני שהם מוצגים בגליל. המגוון הרחב של לחמניות וסגנונות יצירתיים נראה אינסופי עם משהו שיתאים לכל טעם. יש להתחשב בכמה מהמרכיבים בלחמניות עכשוויות כמו גבינת שמנת, מזון מטוגן, מיונז, רוטב סויה שמגדילים מאוד את הקלוריות, הנתרן והשומן הכלולים במנה שלך. בסך הכל היתרונות של הנאה מסושי וסשימי מגוונים ובולטים.

הסיכונים באכילת סושי נמוכים מאוד אך ראויים להתייחסות. הזיהום הכללי של פירות ים בכספית הוא כמעט בלתי נמנע. למרבה הצער רעלן עצבי זה מזהם את כל המים הפתוחים של נהרות, אגמים ואוקיינוס. יש לנקוט משנה זהירות בבחירות של מגוון דגים וכמויות הנצרכות על ידי מי שנמצאים בסיכון הגדול ביותר מצריכת כספית. נשים בהריון, מניקות או מתכננות להיכנס להריון, ילדים צעירים, קשישים או אנשים שיש להם מערכת חיסונית נפגעת, צריכות להגביל את צריכתם של פירות ים ל-12 אונקיות בלבד בשבוע. לחלק מהמינים של פירות ים סביר להניח שיש רמות כספית גבוהות יותר כמו טונה, דג חרב, כריש ומקרל. זה לא אומר שצריך להימנע מהם לחלוטין, אלא לצרוך אותם בכמויות מוגבלות תוך שימת דגש על מגוון עם סוגים אחרים שעשויים להיות נמוכים יותר בתכולת כספית כמו סלמון, פורל, סרטן ושרימפס.

ישנם סיכונים אחרים של פירות ים שלא מבושלים או גולמיים, שנשארים נמוכים אם מוצרים מטופלים ומאוחסנים כראוי. ישנן הנחיות של ה-FDA לענף הכוללות הקפאת דגים למשך זמן מדויק כדי להרוג טפילים. עדיין טיפול לקוי או ספקים לא ישרים יכולים לספק מזון נגוע המזוהם בחיידקים או טפילים. התסמינים השכיחים ביותר מאכילת דגים נאים מזוהמים הם בחילות, הקאות, שלשולים, כאבי בטן, כאבי ראש וחום. יש לסמוך על סוחר בעל מוניטין ולסמוך על המסעדן שיספק מוצרים סניטריים באיכות גבוהה. למרות שאכילת פירות ים נא היא פשוט בסיכון גדול יותר מדגים מבושלים, מומחים מסכימים שהיתרונות הבריאותיים עולים על הסיכונים.

תהנה מהיתרונות התזונתיים של אמנות קולינרית נפלאה עם התחשבות ושקט נפשי. השתדלו לגיוון ואכלו מנות הגיוניות.

About admin

Check Also

לאיזה דג יש יותר שומני אומגה 3 מאשר סלמון?

אתה יכול לצלות אותו, לעשן אותו, לשפוך אותו או לרפא אותו, אבל הדג הזה הופך …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.