סקירה של "בארי ו'הבנים'"

הספר שהוא נושא הביקורת הוא בארי של דניאל הופסיקר ו"הבנים:" ה-CIA, האספסוף וההיסטוריה הסודית של אמריקה. הופסיקר פרסם אותו במקור ב-2001 ועדכן אותו ב-2006, הוסיף מידע נוסף במבוא וקשר את הספר הזה לעבודתו האחרונה. כותרת המשנה של הספר מסבירה בצורה מסודרת את הנושא, אם כי נושאים רבים נוספים נבחנות דרך מערכות היחסים שלהם עם מבריח הסמים הידוע לשמצה בארי סיל.

למעשה, המספר העצום של נושאים, אירועים ואנשים שהופסיקר נוגע בהם הופך את זה למשימה מרתיעה מאוד לנסות לסקור את הספר. מלפני מלחמת העולם השנייה, עד מפרץ החזירים, ועד וייטנאם, איראן-קונטרה, מנה, ארקנסו והממשל הנוכחי שלנו, הופסיקר קושר יחד כמה מהשמות היותר בולטים שהיו מעורבים הן בהיסטוריה הציבורית של אמריקה והן "היסטוריה סודית". מאחר שלא מכירים חלק מהנושא, סקירה זו תתמקד יותר בסגנון ובמכניקה של הספר, ולא ברוב התוכן בפועל.

עם זאת, כסיכום העבודה, הספר מתמקד רבות בחייו של בארי סיל, אותו מכנה הופסיקר "מבריח הסמים הגדול ביותר בהיסטוריה האמריקאית, שמת ברד כדורים עם מספר הטלפון הפרטי של ג'ורג' בוש בארנקו". דרך מערכת היחסים שלו עם אנשי מודיעין צבאיים שונים, וכעובד וטייס של ה-CIA, סיל לקח חלק או הכיר את המשתתפים העיקריים כמעט בכל אירוע מרכזי בהיסטוריה האמריקאית האחרונה. הוא השתתף במחנה קיץ של סיירת האוויר האזרחית באטון רוז' עם לי הארווי אוסוולד, ומציעים לו שהטיס מטוס מילוט מדאלאס ביום של רצח קנדי, למשל. סיל גם היה מעורב רבות בהטסת סמים למדינה בזמן אירועי איראן-קונטרה, ומטוסו הגיע בסופו של דבר לרשותו של ג'ורג' וו. בוש לאחר מותו. עם זאת, בספר בן 380 העמודים נבחנים הנושאים הללו לעומק, יחד עם עשרות אירועים נוספים.

נראה כי המקורות לספר הם בעיקר ראיונות שערכו הוסיקר או מקורביו, ורובם מתייחסים להיבטים שונים בהיסטוריה הסודית או בחייו של בארי סיל. זה הופך את הספר למקור ראשוני נהדר, ויש מעט מאוד מקורות אנונימיים המספקים מידע. אשתו של חותם מתראיינת, יחד עם חברים מתיכון, עמיתים לעבודה ועובדי ממשלה. כאשר בעיות עולות, הופסיקר מציג את השחקן ואת תפקידו, ומקשר את האירוע הלוך ושוב לאירועים אחרים, ומזכיר לקורא את הרלוונטיות של מה שקרה קודם ומה שיבוא אחר כך. זה עוזר לקוראים מזדמנים (כגון מבקר זה) לשמור על כל השמות והמקומות קצת יותר ישרים, שכן נראה שאותם שמות ממשיכים להופיע במקומות ובזמנים שונים.

סגנון הכתיבה עצמו די קל לקריאה וקצת סתמי, בהשוואה לספרים אחרים בעלי אופי דומה. הפוססיקר הוא חלק מאוד מהסיפור, שכן הוא וחוקריו מנסים להרכיב את התמונה השלמה של האירועים שהקיפו את בארי סיל. עם כל ראיון ושם חדש שמתווסף לתמהיל, התמונה הופכת ברורה יותר, פרק אחר פרק, עד שהספר עוקב אחר קו אחד רצוף לאורך למעלה משישים שנות היסטוריה הכוללות מלחמות סמויות, הברחות סמים, שחיתות פוליטית דו-מפלגתית ותאגידי פגז שונים. ותככים פיננסיים.

ברור שהמחבר נתקל בכמה בעיות משפטיות עם פרסום הספר, אם כי פרק אחד מלא בחומר מושחר ומסודר. כמעט כל שם אינו קריא במשך פרק שלם בעוד שהופסיקר עוקב אחר התפתחותה של אחת מחברות המעטפת המוזכרות בספר. הדבר פוגם מעט בקריאות החומר, ונראה שבגרסאות הקודמות חסרו את הפרק לחלוטין, וחבל, אך החומר שבפרק אינו נראה מרכזי בתזה המרכזית של הופסיקר. כמובן שקשה לומר זאת בוודאות עם כל כך הרבה גזירה, אבל השמות המוזכרים בפרק אינם חוזרים על עצמם לאורך הספר, מכיוון שיש מעט הפסקות אחרות בשלושים ושבעה הפרקים הנותרים.

נספח בן 60 עמודים בסוף הספר מכיל תמונות רבות מחייו של בארי סיל, וכן מסמכים מרישומיו האישיים. אלה מספקים אוצר של משאבים לדפדוף בהם כדי ללמוד עוד על הנושאים השונים שהופסיקר בוחן, במיוחד שובל הבעלות על מטוסיו של סיל ששימשו להברחת סמים. בעקבות שובל של תאגידי פגזים שהוקמו פשוט כדי להגן על הבעלים האמיתי של המטוסים הוא אחד החלקים היותר סבוכים אך מאירים בספר, והנספח מסביר יותר מהפרטים הללו בעזרת מסמכי המקור בפועל.

היבט שימושי אחרון של הספר הוא שהפוססיקר כמובן קרא הרבה על הנושא שהוא שואף להתמודד איתו, ומספק המלצות אחרות על ספרים שהלכו בעקבות המסלול. חלק מהמחברים הללו, כמו אלפרד מקוי ופיטר דייל סקוט, ידועים ומוערכים, ויצירותיהם מספקות אפיקי מחקר נוספים עבור הקורא של בארי ו"הבנים". על ידי ניסיון להוסיף למידע שכבר זמין ממקורות אחרים, הופסיקר מסוגל להתבסס על יצירות אלו ולספק תרומות משלו, במקום פשוט להציע סיכום של יצירות אחרות.

בארי ו"הבנים" עשויים לספק מבוא אידיאלי לנושא ההיסטוריה הסודית של מעורבותה של אמריקה במלחמות סמויות ובסמים, ואין ספק שזו יצירה שיש להתייחס אליה ולקרוא אותה יותר מפעם אחת. למעשה, ככל שיותר שמות הקשורים לחותם מופיעים שוב ושוב (כפי שהם נראים גם מאז שהספר פורסם במקור ב-2001), העבודה חשובה מתמיד. כפי שהופסיקר קובע מספר פעמים בספר, מדובר ב"עולם קטן", ונראה שכולם מכירים את כולם לפעמים, חוץ מהציבור הרחב שלא מכיר אף אחד ומספרים לו כמה שפחות. חותם, כדמות טראגית שעלתה לפסגות הכוח בעולם החשאי, פגש את סופו כאשר גדל מעט מדי עבור הבריכות שלו והחליט "לדבר". אני מקווה שתינתן להופסיקר ההזדמנות לדבר יותר על האמת, שכן הוא אומר כמה דברים חשובים בספר הזה.

About admin

Check Also

כיצד מיכלי נוזלים בתפזורת גמישים יכולים לחסוך לעסק שלך כסף

זו עובדה די ידועה שלמשלוח כמויות גדולות של נוזלים אין הרבה מגוון. בדרך כלל ישנה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.