סקירת ספר: גילוי ציפורי הודו, מדריך שטח שימושי

"תקשיבו לציוץ הציפורים בלי ציוץ הנפש", אומר אושו. תלמידו, Swami Amano Samarpan, עושה בדיוק את זה כבר 20 שנה על ידי צילום ציפורים וכעת פרסם ספר שימושי ומושך. זהו מדריך שטח מצוין ושימושי עם תצלומים צבעוניים מלאים מושכי עין, הלוכדים את היופי, הפרטים והצבעים של מאות ציפורים מכל פינות תת היבשת שלו. כיתובים חדים ורמזי זיהוי קצרים מוסיפים לתועלתו של מדריך שטח זה.

ספרו 'ציפורים של הודו כולל סרי לנקה, נפאל, פקיסטן, בנגלדש ובהוטן' בהוצאת Wisdom Tree זכה להצלחה מיידית ביריד הספרים העולמי של 2006, ניו דלהי, ולאחר מכן בחנויות הספרים. לא פלא שהספר נכנס למספר מהדורות. ביקורות על ספר זה הופיעו בכל העיתונים ההודיים הגדולים. הציפורים האקזוטיות והנפוצות של הודו מוצגות ברגישות בצבע מלא עם זיהוין ושמותיהן במדריך שטח בגודל כיס. כל תייר המבקר בהודו ומוקסם מהציפורים הססגוניות והנפלאות שבה, חייב לקבל עותק של ספר זה כדי לגלות עוד ציפורים וליהנות מצפייה בציפורים עוד יותר.

סמרפן מבקר בהודו פעמיים או שלוש בשנה מביתו בבריטניה לצורך מדיטציה וצילום ציפורים. שלו הכיר את אושו ב-1979 והפך לתלמיד ב-1994. צילומי הציפורים שלו של אושו דאם ניו דלהי, ושל אתר הנופש המדיטציה הבינלאומי של אושו, פונה, פורסמו גם בשני פרסומים של אושו – אושו וורלד ו-Osho Times לשעבר.

ציפורים נחו וקיננו, עפו ודיאו באושו העולמית, ניו דלהי, במשך שבוע במרץ 2006, כאשר נערכה תערוכה של צילומיהן ומשכה תשומת לב רבה. התמונות המבריקות הן פרי עבודתו של סוואמי אמאנו סמרפן, שצקצק ציפורים בגבעות ובעמקים, במישורים ובמדבריות, בג'ונגלים ובנקיקים של הודו. רוב הציפורים של הודו נראות לעתים רחוקות. עבור Swami Samarpan, צילום ציפורים הוא מדיטציה, שכן הוא דורש שקט פנימי עמוק, אחדות עם הטבע וסבלנות אינסופית. לדבריו, זיהוי ציפורים בטבע אינו הסיבה היחידה לצפייה בציפורים; אבל יש לנו צורך עמוק להיפגע מהפאר שלהם.

"התכווננות לטבע היא לא מדיטציה אבל היא יכולה לעזור למצב של מדיטציה להתעורר", אומר סמרפן ששמו החוקי הוא מארק טרייסי אבל הוא משתמש בשם אושו שלו – אפילו בשביל הספר. "מדיטציה היא מצב מאוד טבעי של התודעה אבל איבדנו את האמנות. צפייה בציפורים עוזרת לי להתחבר לעצמי מחדש. זה יכול לעשות את אותו הדבר עבור כולם. זה עוזר להשתיק את התודעה ובכך מקלה על המדיטציה." סמרפן טיילה רבות בכל רחבי הודו וגם בנפאל, בהוטן ובטיבט – מדיטציה וצילום ציפורים.

בסוף ספרו עונה סמרפן לשאלה עתיקת היומין "מה בא קודם? התרנגולת או הביצה?" רבים מוצאים שאלה זו אינה ניתנת לתשובה בהנחה שהביצה שאליה מתייחסים חייבת להיות ביצת תרנגולת! למעשה, תרנגולות קיימות רק אלפי שנים…הביצה קיימת כבר מיליוני שנים לפני הגעת הציפורים הראשונות לפני כ-150 מיליון שנה! דינוזאורים שמהם התפתחו ציפורים הטילו ביצים. אז התשובה היא: "הביצה!"

"ציפור עפה בשמיים לא מותירה עקבות, ולא נוצרה מאחוריה שום שביל. כך גם בשמי האמת. המשוחררים עפים בו, אבל גם לא נשארו אחריו עקבות, וגם לא. נתיב שנוצר." – אושו.

About admin

Check Also

האם ידעת שקוקטיילים וכל שאר הציפורים מקיאות?

עד כמה שהקאות לא נעימות, זו עובדת חיים. קוקטייל חיית המחמד שלי חלה בבטן בשבוע …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.